استفاده از سلول های بنیادی در درمان

4 امرداد 1397

کاربرد سلول های بنیادی خون بندناف در کشورهای مختلف اثبات شده و همواره مورد بررسی و پژوهش قرار دارد.این داستان درباره پسری با بیماری دیابت نوع 1 است که از سلول های بنیادی خون بندنافش برای ترمیم پانکراس استفاده کرده اند!

پدر «برت» میگوید: پسرم 24 جولای سال 1997 در تورنتو به دنیا آمد.چون قرار بود به روش سزارین به دنیا بیاید،همه چیز از قبل برنامه ریزی شده بود و همه چیز طبق برنامه پیش رفت.یکی از دوستان همسرم تکنسین یک آزمایشگاه در سن دیگو بود و تحقیقاتی را که در حال انجام شدن با سلول های بنیادی بود و اینکه جمع آوری سلول های بنیادی فرایندی بدون درد و آسان است را برای ما توضیح داد.

ما با جراح زنان و زایمان خود درباره امکان جمع آوری سلول های بنیادی صحبت کردیم و او تمایلی به این کار نشان نداد.این پزشک معتقد بود پیشینه و سابقه بیماری خاصی در خانواده ما وجود ندارد که نیاز باشد سلول های بنیادی بند ناف فرزندمان را برای وقایع احتمالی نگهداری کنیم.ما حتی انتظار استفاده از آن را نداشتیم اما در هر صورت احساس میکردیم میبایستی کار خوبی باشد که باید انجامش دهیم.علی رقم مخالفت پزشک،ما از او درخواست کردیم که عمل استخراج و جمع آوری را انجام دهد چون معتقد بودیم هیچ کس نمیداند چه چیزی آینده را رقم خواهد زد.

نگاه و تلقی ما این بود که در بدترین حالت ممکن است این سلول ها در طی ده سال آینده منقضی شوند و مورد استفاده قرار نگیرند.

در 22 سپتامبر سال 2006 زندگی ما به گونه ای تغییر یافت که حتی انتظار آنرا نداشتیم.پس از بروز علائم بیماری مشخص شد که برت بیماری دیابت نوع 1 دارد که یک بیماری غیر قابل درمان وابسته به انسولین میباشد و به طور کلی تحت عنوان بیماری دیابت کودکان شناخته میشود.وی میگوید: هیچگونه سابقه دیابت و یا هرگونه مشکلات سلامتی و بیماری که قابل توجه باشد در خانواده نداشتیم لذا این امر برای من و همسرم یک شوک بود.پس از تشخیص بیماری پزشکان من و همسرم را به داخل اتاقی بردند و با استفاده از یک توپ اسفنجی به ما نحوه تزریق کردن انسولین و مقدار آنرا را آموزش دادند.به ما گفتند ماهی یکبار با آنها تماس بگیریم و آنهارا از میزان پیشرفت برت آگاه کنیم.

من و همسرم به طور جدی به دنبال یافتن اطلاعات بیشتر درباره بیماری از طریق منابع آنلاین بودیم.کریستین به یک مطالعه تحقیقاتی برخورد کرد که در دانشگاه فلوریدا انجام شده بود،جایی که درحال مطالعه تاثیر سلول های بنیادی غنی شده بر کودکان مبتلا به دیابت نوع یک بودند.

بیماری برت به تازگی تشخیص داده شده بود و سلول های او هنوز تا حدی انسولین تولید میکردند و تنها سوال کیفیت سلول های بنیادی بود که جمع آوری شده بود و حالا نه سال و نیم از ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف گذشته بود اما خوشحالم که بگویم سلول های بنیادی ذخیره شده نتایج شگفت آوری به بار آوردند.

از آن دوران تا امروز خیلی زود گذشت.برت در مرحله ماه عسل بیماری خود (دوران بهبود) است.البته پزشکان پیش بینی میکردند که این دوران بین چند هفته تا چند ماه باشد و دوباره علائم پدیدار شوند اما الآن نزدیک به سه سال است که برت بدون نیاز به تزریق انسولین و با پانکراس سالم در حال زندگی است.

تا کنون او قدیمی ترین فرد شرکت کننده در این مطالعه است و امروز برت یک کودک فعال و سالم با تمامی ظرفیت و توانمندی خود است.او هنوز انسولین تولید میکند و پیشرفت او بسیار خارق العاده و شگفت انگیز بوده است.

این تزریق و غنی سازی سلول های بنیادی اصلا برای شرایط او درمانی محسوب نمیشود.ولی به هر حال از آنجا که او خودش انسولین تولید میکند این امکان وجود دارد که بتوان به او کمک کرد.هم چنانکه تحقیقات بر روی این بیماری ادامه پیدا میکند ما از صمیم قلب میدانیم تصمیمی که سالهای قبل برای استخراج سلولهای بنیادی خون او گرفتیم در موفقیت او نقش ایفا کرده است.

    

تاریخ بروز رسانی:   4 امرداد 1397

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >