دستاوردهای جدید محققان در حوزه درمان با استفاده از سلول های بنیادی

12 تير 1397

سلامت نیوز: رئیس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی از دستاوردهای جدید محققان این مرکز تحقیقاتی در حوزه درمان بیماری های پوستی با استفاده از سلول های بنیادی خبر داد و گفت: اینها دستاوردهایی است که برای نخستین بار در دنیا محققان ایرانی به آن دست یافته اند و به عنوان مرجع اصلی پزشکی در برخی کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، دکتر محمدعلی نیلفروش زاده اظهار کرد: امروزه استفاده از سلول های بنیادی نقش ویژه ای در درمان بیماری ها دارد؛ درماتولوژی نووین یا نوآوری در پوست نیز بیشتر به سمت تکنولوژی های نوین و استفاده از سلول های بنیادی پیش رفته است.

وی افزود: سلول های بنیادی در زمینه پوست به ما این توانایی را داده است که برخی از بیماری های پوستی را که در گذشته نمیتوانستیم درمان کنیم، درمان کنیم. همچنین برخی اقدامات زیبایی را که در گذشته قادر به انجام آنها نبودیم، با کمک این پیشرفت ها می توانیم انجام دهیم.

رئیس گروه طب بازساختی کشور استفاده از فیبروبلاست در جوان سازی و ترمیم زخم ها را از جمله این نوآوری ها برشمرد و گفت: در این زمینه از سال 2007 میلادی اقداماتی در مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی آغاز و مقالاتی نیز در این زمینه چاپ شده است و به طور کلی موفقیت های زیادی در استفاده از فیبروبلاست در درمان زخم های مزمن (هرنوع زخمی که به درمان های موجود پاسخ ندهد) و زخم های ناشی از دیابت و همچنین جوان سازی پوست به دست آورده ایم.

نیلفروش زاده ادامه داد: برخی از این مقالات به عنوان رفرنس شرکت های دانش بنیان اروپایی مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع توانسته ایم جایگاه بین المللی مناسبی در این حوزه به دست آوریم.

**رشد مجدد مو در افراد مبتلا به تاسی: مشاور علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این زمینه استفاده از استم سل های مو است که در فاز حیوانی استم سل های فولیکول مو را در محیط آزمایشگاه رشد داده و به موش انتقال دادیم و موفق به رشد مجدد مو شدیم.نیلفروش زاده تأکید کرد: پس از موفقیت در فاز حیوانی، اکنون در شرف آغاز فاز انسانی برای این منظور هستیم.

وی گفت: مجوز لازم برای شروع فاز انسانی در این زمینه را از کمیته اخلاق وزارت بهداشت دریافت کرده ایم و به زودی تحقیقات در فاز انسانی آن نیز آغاز میشود. نیلفروش زاده توضیح داد: از این روش برای درمان افرادی که تاسی پیشرفته دارند و استفاده از جراحی پیوند مو روی آنان جواب نمیدهد، میتوان استفاده کرد.

**تأسیس شورای طب بازساختی

نیلفروش زاده به راه اندازی شورای طب بازساختی در معاونت علمی ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: این شورا متشکل از متخصصان رشته های پوست، گوش و حلق و بینی، جراحی پلاستیک و علوم پایه است. وی خاطر نشان کرد:در این شورا روی موضوعات مرتبط با طب بازساختی با استفاده از سلول های بنیادی در ترمیم و نوسازی بافت های از بین رفته اقدام میشود.

 منبع: salamatnews.com   

تاریخ بروز رسانی:   12 تير 1397

تعداد بازدید:   ۹

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >